2019 Committees

Appointed by Grand Worthy Matron Flora J. Simon

Administrative Degree

Johnny Carolina, GP, #16, Morrilton
Winnie R. Johnson, PGWM, #351, Marked Tree
Booker Magee, PGP, #362, NLR

Emma Cornelius, #306, Crossett
Alvin Flenory, GAP, #128, Washington
Aldrew Pace, PGAP, #425, Little Rock

Audit Committee

Edwina Briggs-Smith, #343, Lake Village, Chair
Amanda Wells, #383, Pine Bluff, Co-Chair
Juanita Butler, #338, NLR

 

 

Bylaws & Jurisprudence

Kasandra “Faye” Tate, #64, Monticello, Chair
Jeannette Hill, #427, Texarkana, Co-chair
LeQuandra H Banks, #362, W Memphis
Carmelita Smith, #425, LR
Robin Cook, #348, Dermott
Rhonda Taylor, #340, Magnolia

Charter and Dispensation

Mary McKenzie, #362, NLR, Chair
Carlas Smith, #21, NLR, Co-chair
Linda Dixon, #402, NLR
Vanessa McCraw, #359, Rosston
Marva Marks, #138, Chidester
Jeanette McFadden, #19, Texarkana

Conference Coordinators

Dene Spencer, #251, McGehee, Registration
Patricia Jones, #5, Pine Bluff, Lodging
Debra Beale, #362, NLR, Events
ShaRhonda Johnson, #424, Guest Bags
Zina Coffee, 427, Guest Concerns/Information

Finance and Budget

Lillie Edwards, #343, Lake Village, Chair
Nancy Sowers, #64, Monticello, Co-chair Bridgett Jones, #306, Crossett

Latrice Dean, #411, Wilmot
Stephanie Clark, #424, Pine Bluff
Andrea “Jan” Matthews, #353, Fordyce

Grand Matron’s Address

Melinda Shields, #389, Crawfordville, Chair
Johnetta Orr, #151, Frenchman Bayou, Co-Chair
Mackie Freeman, #62, Forrest City

Grievance

Elizabeth V. McElwee, #362, NLR, Chair
Sonya Hicks, #352, ElDorado, Co-chair
Vivian Eaton, #374, HW- Helena
Shirley Owens, #22, Marianna
Frankie Everett, #349, Selma

Health & First Aid

Joan Sanders, #16, Morrilton, Chair
Tamar Williams, #427, Texarkana, Co-chair

Peggy Orr, #59, Wilmar
Karen Harper, #192, Gum Springs
Monique Love, #362, Little Rock
Ivy McGee, MD, #340, Magnolia

Hostess Committee

Patty Dyer, #145, Wabbaseka-Sherrill, Chair
Janice Reynolds, #145, Sherrill, Co Chair
Deborah Blackwell, #175, Conway (Queen)
Tylisha Charles, #402, LR
Lititia Waters, #395, Jonesboro
Jeanette Hill, #427, Texarkana
Chukakun Larry, #71, Warren
Sharon Holley, #75, Dumas
Georgia Moore, #336, W. Memphis

Literature and Supplies

Magigor Love, G Sec, Chair
Verlene McCall, #106, Marvell
Martha Waits, #362, NLR
Annie Maxwell, #128, Washington
Annie Lockhart, #192, Gum Springs
Georgetta Waters, #306, Crossett
Conchata Knight, #353, Fordyce

 

 

Music

Veronica Brooks, #336, W. Memphis, Director
Vertie Staples, #194, Eudora, Pianist

Faye Tate, #64, Monticello, Asst. Pianist
Karen Harper, #192, Arkadelphia, Asst. Director
Elois Cook, #425, Little Rock

Policy Procedure Manual

Linda C Hunter, GAM, #362, LR, Chair
L. Marie Hart, #192, Arkadelphia, Co Chair
Cherry Smith, #338, NLR
Bobbie Everett, #349, Selma
Marvie Womack, 374, HW-Helena
Mary Williams, #5, Pine Bluff

Queen-King Coronation

Angela Jacobs, #265, Fort Smith, Chair
Latonia Counts, #40, Pine Bluff, Co-chair

Wanda Hunter, #145, Wab-Sherrill
Shawana Boswell, #59, Wilmar
Michelle Johnson, #410, Newport
Lashunda Dickerson, #216, Blevins
Agatha C. Trancy, #374, HW-Helena
Kimberly Hervey, #16, Morrilton
DeAnne Jackson, #402, NLR

Registration and Credentials

Claudace Staples, #194, Eudora, Chair
Jacqueline B. Moragne, #362, NLR, Co-chair
Sonya H. Hall, #145, Wab-Sherrill – Co-Chair
Allene “Frankie” Johnson, #190, Clow
Teresa Jones, #19, Texarkana
Maurion Walton, #175, Conway
Jacqueline Dawkins, #306, Crossett
Ivonda “Pat” Freeman, #348, Dermott

Resolution

Barbara Dixon, GT, #74, Grady, Chair
Barbara Smith, #348, Dermott, Co-chair

Gladys Easter, #337, Stephens
Israel Gamble, #19, Texarkana
Delois Woods, #106, Forrest City

RGC Scholarship

Brenda Barnes, DGM, #145, Chair
Patty Dyer, #145, Co-chair
Juanita Brown-Lewis, #194
Yolanda Smith, #71
Carrie Bryant, #160
Evelyn Murphy, #75